Enesehoole- ja teadvelolekuprogramm algab 19. veebruaril ja kestab kuni 16. aprillini. Selle raames kohtume viiel õhtul online’is kaks tundi ja ühel täispäeval Aegviidus, looduse keskel.
Koolitus toimub: alates 19.veebruar
Juhendajad: Kaia-Kaire Hunt ja Annika Klemets
Programmi aluseks on maailmas enim uuritud mindfulness praktikate kogum MBSR, millele on lisatud süvaökoloogia printsiip ning metsakümbluse ja metsateraapia teemaline teoreetiline loeng ning eneseabi tarvis rahvusvaheliste parimate metsakümbluse praktikate ja iseseisvalt tehtavate harjutuste tutvustus ja vahetu kogemine looduskeskkonnas.
Mida programmis osalemine annab?
Loovuse ja selguse suurendamine: Mindfulness aitab leida uusi lahendusi ja lähenemisviise, mis on eriti olulised roheinnovatsiooni valdkonnas.
Stressi maandamine: Keskkonnahoid ja roheettevõtlus võivad olla emotsionaalselt kurnavad. Mindfulness aitab hoida vaimset tervist ja tasakaalu.
Ühendus loodusega: Mindfulness süvendab sidet looduse ja selle tsüklitega, mis aitab töötajatel mõista oma töö suuremat tähendust.
Tulemuslikkuse parandamine: Keskendumine praegusele hetkele suurendab täiesti tõenduspõhiselt töö efektiivsust ja kvaliteeti.
Kogukonna tunnetamine: Mindfulness aitab luua koostööd ja üksteisemõistmist, mis on hädavajalikud rohelise ülemineku saavutamiseks.
Kes vähegi tegutsenud ja toimetanud rohelise maailmavaate, mahemajanduse, loodushoiu vm analoogses sektoris, teab, kui väljakutseterohke ja igakülgselt ressursimahukas võib see olla. Meie maailm ja väärtushinnangud tunduvad sageli liikuvat vastassuunas ökoloogilise tasakaalu põhimõtetega – ükskõik kui palju ka ei panustaks, ei tundu see olevat piisav vajalike suuremate muutuste eluviimiseks, mass- ja intensiivtootmine on odavam ja seega tarbijale lihtsamini kättesaadavam jne
Kolmandasse sektorisse, aktivism ja loodushoiu sektorisse oleks justkui läbipõlemisoht sisse kirjutatud. Aga see ei pea nii olema.
Oluline on leida sisemine tasakaal ja lisaks maailmale ka iseenda eest väga heal tasemel hoolt kanda. Üks osa enesehoolest on elustiililivalikud, kuid teadvelolekuprogramm aitab tuua teadlikke enesehoole praktikaid igasse päeva ja luua sügavamat ja kestvamat meelerahu seisundit, mis kannab Sind ka väga rasketel hetkedel. Õpime koolitusel kasutama tõenduspõhiseid stressijuhtimise, kaastunde suurendamise ja heaolu loomise praktikaid.
Programmi läbiviijad:
Kaia-Kaire Hunt (teadvelolekupraktikad) on mahetootja ja mikro-roheettevõtja, olnud seotud Teeme Ära! ja hiljem rahvusvahelise Let’s Do It! organisatsiooniga pea selle algusaegadest peale. On Võrumaa kohaliku roheorganisatsiooni Kagu-Eesti Loodusrahvas liige ja metsade ning elurikkuse püsimisele suunatud tulundusühistu Forestly nõukogu liige. Kaia-Kairel on kogemus nii liigirikaste maaalade taastamise, permakulutuuri kui mahemajanduse alal, ravimtaimede kasvatamisel; aga ka looduskaitses ja keskkonnaorganisatsioonide inimeste nõustamisel. Kaia-Kaire õpib hetkel ka Tartu Ülikoolis farmakognoosia ehk ravimtaimeteadust. Kaia-Kaire on osalenud ka evolutsioonibioloog Elisbat Sahtourise meisterklassis ja õppinud Joanna Macy meetodit the Work that Reconnects, mis suunatud rohekativistide enesehoolele ja läbipõlemise vältimisele.
Samas tema põhitöö on hoopis vaimse tervise alane. Igapäevaselt teeb ta eravastuvõtte vaimse tervise õena ning viib läbi koolitusi ka teadvelolekupraktikate osas. Kaia-Kairel on rahvusvaheline Browni ülikooli programmile toetuva MBSR ehk Mindfulness-Based Stress Reduction juhendaja sertifikaat. Kaia-Kaire on juhendanud kümneid teadvelokupraktikate kursuseid ja mitmeid retriite.
Annika Klemets (metsakümblus, metsateraapia) on psühholoog, vaimse tervise valdkonna koolitaja ja heaoluterapeut, kes kaasab töössse inimestega loodust ja loomingut. Annika on ka Euroopa suurima metsateraapia organisatsiooni Forest Therapy HUB organisatsiooni poolt väljaõppe saanud sertifitseeritud metsakümbluse giid ja metsateraapia juhendaja ning GreenCare’i ehk rohehoiu valdkonna entusiast. Ta on looduskaitseorganisatsiooni Eesti Metsa Abiks MTÜ juhatuse liige ja osalenud mitmetes looduskaitseprojektides. Lisaks panustab Annika aktiivselt kogukondlikku ellu tegeledes igapäevaselt Ajaleidja Loomemaja kogukonna- ja heaolumaja eestvedamisega Aegviidus.
Progrmmi sisu ja ajakava:
19. veebruar kl 18 – 20 online’is. Sissejuhatus, teooria, mindfulnessi põhiprintsiibid. Enesehool. Esimene harjutus (enesejälgmise harjutus). Väike kodutöö.
26.veebruar kl 18 – 20 online’is Mindfulness igapäevase elu toetuseks.Teine ja kolmas harjutus (heasoovlikkuse harjutus, “rosinaharjutus”), juhendatud praktiseerimine. Väike kodutöö.
5. märts kl 18 – 20 online’is. Mindfulness ja väljakutsed. Neljas ja viies harjutus (teadlik liikumine ja tähelepanu jälgmise harjutus), juhendatud praktiseerimine. Väike kodutöö.
12. märts kl 18 – 20 online’is. Kuues harjutus (kaastunde harjutus). Harjutuste kinnisamine, juhendatud praktiseerimine. Väike kodutöö.
13. aprill kl 11 – 16 Aegviidus kohapeal. Metsakümblus ja metsateraapia. Teoreetiline loeng (1,5h ja küsimustele vastamine) Ajaleidja Loomemajas, edasi juhendatud praktiseerimine vaheldumisi koos grupiga ja individuaalselt metsakeskkonnas. Individuaalne kodutöö.
16. aprill kl 18 – 20 online’is. Harjutuste kinnistamine. Juhendatud praktiseerimine,jagamised ja kokkuvõtted.
Programmi materjalid
Programmi käigus saab iga osaleja endale koduseks harjutamiseks salvestatud materjalid – lisaks kohapealsele harjutamisele annab tulemusi see kui kohtumiste vahel ka ise praktiseerida salvestatud materjalide ja soovituste põhjal.
Iga kohtumisnädala juurde saavad osalejad soovituste nimekirja õpitu igapäevaelus ja kohustuste virrvarris rakendamiseks.
Programm sobib sulle kui sa soovid
– toimetada rohe-, mahe- või loodushoiu sekotoris või kolmandas sektoris laiemalt ning samal ajal jääda ise terveks ja tasakaalu;
– vahendeid kiirustamise maandamiseks ja stressijuhtimiseks;
– leevendada ülemõtlemist, kurnatust, frustratsiooni, ärevust või liigset ärrituvust;
– saavutada paremat keskendumisvõimet;
– suurendada tasakaalu ja fookuse püsimist keerulistes suhtlusolukordades;
– magada paremini;
– olla oma tegemistes õnnelikum ja tõhusam;
– kogeda elus rohkem kergust, usaldust ja rõõmu;
– jätkata enesehoolega ka siis kui suured teemad ja tööd vajavad tegemist.
MBSR baaskursusel osalejad on kinnitanud, et see kursus on toonud ellu suuri muutusi ja kinnistanud heaolu loomise oskust igas päevas.
Sihtrühm: See programm sobib sulle, kui oled tegev rohe-,mahe või loodushoiu valdkonnas, kolmandas sektoris, rohettevõtluses või soovid sellesse maailma astuda.
Programmi hind: 190 eurot (tavapilet), 290 eurot (toetajapilet),
Maksimaalne osalejate arv 15 inimest.
NB! Programmi raames on võimalik kandideerida kahel inimesel ka stipendiumile tasuta osalemiseks. Sel juhul palun saada stipendiumitaotlus tervemaailm@gmail.com ning lisa vabas vormis u 1/2 lk jutt, miks soovid programmis osaleda stipendiaadina.
MUU INFO:
Õppekavarühm: Psühholoogia
Ruumis on olemas toolid ja istumispatjad.
Programmi läbinud saavad vastavasisulise tõendi, mis vastab Eesti täiskasvanute täiendkoolitusseadusele. Programmi korraldab ja tõendi väljastab Teadveloleku Komptentsikeskus ToKo.