Teadveloleku kompetentsikeskus

Mediteerimisest – teadlikult ning hoolivalt

Mediteerimisest – teadlikult ning hoolivalt

Äsja ilmus Postimehe tervise portaalis ajakirjast The Conversationis tõlgitud artikkel “Mediteerimine võib olla kahjulik ja sütitada tõsiseid terviseprobleeme”. Olen MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction) rahvusvaheliselt sertifitseeritud juhendaja ja seetõttu oli põnev seda artiklit lugeda. Paraku pidin pettuma, artikklis, sh originaalis puuduvad olulised detailid mõistamaks riskitegureid, mis võivad viia vaimsete probleemide süvenemiseni mediteerides, rääkimata kaalutletud positiivsest tulemustest.

Vastukaaluks toon välja mõned olulisemad tähelepanekud uuringust “The effects of mindfulness-based interventions in medical students: a systematic review“, mis on avaldatud eel-retsenseeritud teadusajakirjas Advances in Health Sciences Education. Nimetatud uuringu peamine eesmärk oli koguda kvantitatiivseid andmeid originaaluuringutest, mis analüüsisid mindfulness-põhiste sekkumiste mõju meditsiinitudengitele. Samuti analüüsiti, kuidas uuringute metoodika ja sekkumised mõjutavad tulemusi. Kaasati 31 artiklit, mis hõlmasid 24 erinevat valimit. Üle poole uuringutest olid randomiseeritud kontrolluuringud (RCT-d). Enam kui pooltes uuringutes kestis sekkumine 4 kuni 10 nädalat ja need põhinesid struktureeritud Mindfulness-Based Stress Reduction (MBSR) või Mindfulness-Based Cognitive Therapy (MBCT) programmidel või nende modifikatsioonidel.

Antud meta-analüüsi põhjal tõendati, etstruktureeritud meditatsiooni kasutanud rühmal oli statistiliselt oluliselt vähem distressi sümptomeid, suurenenud  eneseteadlikkus ja –kaastunne ning üldine heaolu. Depresiooni, ärevuse ja empaatia osas olid neis uuringutes tulemused statistiliselt ebaolulised. 4- kuni 7-nädalaste programmide efektiivus ei erinenud oluliselt 8- kuni 10-nädalaste omast.

Kvalitatiivse analüüsi tulemusel leiti, et teadveloleku praktika kasutajatel vähenes hinnangulisus, võrdlemine teistega, suurenes aktsepteerimine ja paranes keskendumine ning kannatlikkus ja õnnelikkus. Uuringus osalenud tajusid paremat tasakaalu ja kontrolli oma elu üle, vastupidavust ja paindlikkust ning paremaid toimetulekuviise keerulistes olukordades ja stressi juhtimist. Teadeveloleku praktika kasutajad õppisid enesehoole tähendust ja selle väärtustamist. Suurenes üldine kaastunne ja erinevate olukordade aktsepteerimise. Kogeti ka suurenenud keskendumisvõimet ja tõhusust.

Uuringutes raporteeriti ka mõningatest raskustest. Nii oli enesehinnanguliste tunnete märkamine keeruline ja võis põhjustada ärevust. Mõnedel osalejatel oli keeruline paigal istuda ning eriti stressis olles oli lõõgastumine aeganõudev. Kõrvaltoimeid teatati spontaaselt ning ilmnes, et kohustuslikud mindfulness-kursused võivad suurendada stressi.

Uuringu autorid toovad välja praktilised soovitused teadevoleku programmide rakendamiseks:

1.      Kõik struktureeritud mindfulness-kursused on tõenäoliselt kasulikud vaimse tervise, teadveloleku oskuste, heaolu ja enesekaastunde suurendamiseks ning stressisümptomite vähendamiseks. Seevastu vähem struktureeritud sisuga või täpselt kirjeldamata mindfulness-kursused andsid sagedamini ebaolulisi tulemusi.

2.      Vabatahtlikult kursustega liitujad olid programmiga rohkem rahul. Kohustuslikult liitujad andsid enam kriitilist tagasisidet. On tõenäoline, et just vabatahtlikud mindfulness-kursused on tõhusad heaolu suurendamisel.

3.      Uuringute põhjal kogeb 83-87% inimestest meditatsioonil hetkelisi ebameeldivusi, kõige sagedamini ärevust, ja 6-25% võib kogeda püsivaid kahjulikke mõjusid. On oluline mõista, et ebamugavad mõjud võivad olla seotud suurenenud eneseteadlikkusega ning parema kontaktiga oma keha, tunnete ja mõtetega. Seetõttu on eriti oluline struktureeritud mindfulness programmide läbiviimine koolitatud treenerite poolt, kes oskavad raskete mõtete, tunnete ja kogemuste aktsepteerimist juhendada ning kogemusi integreerida. Samuti on oluline, et osalejatel on võimalus kursuse jooksul isiklikuks vestluseks juhendajaga ning mindfulness-praktikaga jätkamine ka pärast kursust.

Kadri Mägi-Lehtsi, MD, MBA

MTÜ Teadveloleku Kompetentsi Keskus, ToKo juhatuse liige

Täiskasvanute koolitaja, MBSR juhendaja ja praktik. 

Scroll to Top